Burgrová s Hradilkem se loučí. Komise sportovců si zvolí nové členy

Burgrová s Hradilkem se loučí. Komise sportovců si zvolí nové členy

Komise sportovců
Komise sportovců
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Po třech olympijských cyklech Komisi sportovců při Českém olympijském výboru opouští. „Vypršel mi mandát, který říká, že sportovec může být členem maximálně po tuto dobu od poslední olympiády, které se aktivně účastnil,“ vysvětluje Ilona Burgrová, bývalá basketbalistka a nyní předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu. Spolu s ní odchází také stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 kajakář Vavřinec Hradilek.

Burgrová by ráda vyzvala všechny sportovce a sportovkyně, aby využili této možnosti a přihlásili se do nadcházejících voleb, které proběhnou od 4. do 18. listopadu. Na uvolněná místa se mohou sportovci hlásit do 21. října. „Nechte svůj hlas rozeznít,“ vzkazuje svým nástupcům. „Komise reprezentuje hlasy a názory sportovců, které byly po dlouhou dobu upozaděny za názory funkcionářů a vedení sportu. Beru ji s nadsázkou jako takové odbory.“

Komisi sportovců ČOV spolupracují aktivní začínající i zkušení sportovci a zároveň i lidé čerstvě po konci své sportovní kariéry, kteří chtějí sportovní prostředí dál rozvíjet a poznávat,“ říká Burgrová. „Já osobně jsem díky této možnosti začala působit i v jiných sportovních organizacích a pozicích a těším se, že budu moci své znalosti dál využívat a propojovat tak více intenzivněji jednotlivé projekty.“

Až během času jsem si uvědomila, že náš hlas bude tak silný, a tak důležitý, jak my mu budeme věřit.

Komise se podle ní věnuje tématům jako jsou práva sportovců a sportovkyň, možnosti vzdělávání a duální kariéry. „A velká část je i o umožnění networkingu mezi sportovci, aby si oni sami mezi sebou, napříč celým spektrem sportovních odvětví, byli schopni vyměňovat informace a navázat kontakty a přátelství,“ líčí Burgrová, která se svým týmem skončila na hrách v Londýně na sedmém místě.

Před 12 lety, kdy jako aktivní sportovkyně do komise vstupovala, bylo pro ni zákulisí sportu zcela nové. „Ale od začátku měla komise nemalé ambice. Všichni, kteří ji za ta léta vedli, se snažili ji posunout a realizovat další postupné kroky a projekty, které by pomohly k zhmotnění hlasu sportovců nejen na sportovištích, ale i mimo ně,“ myslí si. „Přispěli k tomu, že sportovci a sportovkyně jsou zastoupeni ve výkonném výboru ČOV, plénu ČOV, jsou přítomni při některých jednáních s partnery nebo při výběru oblečení na olympijské hry. Zpočátku jsem nevěřila tomu, že nás někdo bude chtít poslouchat. Až během času jsem si uvědomila, že náš hlas bude tak silný, a tak důležitý, jak my sami mu budeme věřit.“

Povedla se spousta malých i velkých věcí. „Pro mě je to určitě rozjetí projektu Duální kariéry, která má v současnosti i svou vlastní komisi v ČOV. Také možnost ocenit nejlepší sportovní výkon sezony samotnými sportovci a sportovkyněmi skrz cenu Gutha Jarkovského. A v neposlední řadě i silné postavení zástupců komise v rámci vedení ČOV,“ vypočítává Burgrová.

Komise by podle ní měla do budoucna pracovat na rozšíření projektu Duální kariéry. „Taky bych ráda viděla možnost zapojení většího spektra sportovců do aktivit Českého olympijského výboru skrz aktivity s partnery a byla bych ráda, abychom pomáhali víc aktivněji edukovat sportovce o jejich právech, dodává. „Aby i oni měli možnost pocítit sílu svého hlasu.“

 
líbil se ti článek?