Češi? Jsou dobří a sympatičtí, říká šéf her v Paříži

Češi? Jsou dobří a sympatičtí, říká šéf her v Paříži

Paříž 2024
Paříž 2024
5 Minut čtení
5 Minut čtení

Vyslechl si jeho názory na olympijskou slalomovou trať pro hry v Paříži a také mu složil velkou poklonu. „Vyhrál jsem na kanoi tři zlaté olympijské medaile, ale nejezdil jsem tak rychle jako Jiří Prskavec. Jsem rád, že proti němu nemusím závodit,“ řekl Tony Estanguet, šéf organizačního výboru olympijských her v Paříži 2024. Co obnáší připravit tak velkou sportovní akci? Stihne si pětinásobný mistr světa zajít někdy na vodu? Jaké budou hry ve Francii pro fanoušky i sportovce? A s kým z českých vodních slalomářů se nejvíc přátelí?

První vzpomínku na olympijské hry má z roku 1988. „Sledoval jsem tehdy s rodiči, bratry a kamarády a finále stovky mezi Carlem Lewisem a Benem Johnsonem. Poprvé jsem si uvědomil, jak velkou sílu olympijské hry mají. Všechno se v tu chvíli zastavilo,“ vzpomínal Tony Estanguet v exkluzivním rozhovoru pro Českou televiziČeský rozhlas při nedávném Světovém poháru vodních slalomářů v Paříži.

Nejsilnější vzpomínku má na hry v Sydney 2000, tehdy si splnil sen stát se olympionikem. „Pamatuji si velmi dobře, když jsem vstoupil na olympijský stadion při zahajovacím ceremoniálu. Wow! Byl jsem ohromený a pyšný, že jsem toho součástí. Tenhle moment si budu pamatovat navždycky.“

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

V Sydney získal své první olympijské zlato, další přidal v Aténách 2004 a poslední v Londýně 2012. Na této cestě se také spřátelil s českým kanoistou Stanislavem Ježkem. „Mám skvělé vzpomínky na něj, na Prahu a na trénink s ním. I na společné oslavy a nějaké to pivo. A taky se z nás v podobné době stali tátové, takže jsme si dál vyměňovali zkušenosti. Český tým je v kanoistice velmi dobrý a velmi sympatický. To je pro mě moc důležité.“

Co říkáte na výkony Jiřího Prskavce, který je skvělý na kajaku, ale také se mu na světové úrovni daří na kanoi?

To je ohromující. Byl jsem na olympijských hrách v Tokiu na Jiřího závodě na kajaku a všichni jsme užasli nad jeho talentem. Je to fenomén. Je jednoznačně výjimečný, dokázal toho hodně, je opravdu rychlý. A vidět ho nyní na kanoi na této úrovni je úžasné, prostě úžasné. Nebyl jsem schopný jezdit tak rychle jako on. Vyhrál jsem tři zlaté olympijské medaile na kanoi, ale jsem rád, že proti němu nemusím závodit.

Na Světovém poháru v Paříži, testovacím závodě pro olympijské hry, jste se potkal s Jiřím a Jessikou Foxovou. Co jste probírali?

Je pro mě důležité zůstat v kontaktu se sportovci a naslouchat jejich ohlasům. Pádlovali na olympijské trati celý týden, takže chci znát jejich zkušenosti, co máme zlepšit.

Sám jste olympijským šampionem. Jak se to přenáší do vaší práce šéfa organizačního výboru olympijských her?

Nejdůležitější je, aby sportovci z celého světa prožili nezapomenutelné momenty. Od příletu na letiště, přes ubytování, jídlo a sportovní oblasti. Naší prioritou je, že sportovci budou hvězdami her.

Jaké budou hry v Paříži z jejich pohledu?

Myslím, že sportovci budou překvapení. Udělali jsme hodně inovací. Hry budou poprvé genderově vyvážené. Poprvé také bude zahájení ve městě. Také budeme mít poprvé velmi silné spojení mezi sportem a kulturou. Sportovci zažijí jiné hry.

A jaké budou pro diváky?

Velkolepé. Vložili jsme do her to nejlepší z Paříže a Francie. Některé unikátní záběry lidi překvapí. Budou tu nejlepší sportovci a k tomu to nejlepší, co Francie může nabídnout. Když to namícháte, pro diváky to bude jedinečné.

Je něco, co vás jako šéfa organizátorů straší?

(chytá se za hlavu) To si ani nedokážete představit. Je to pro mě každodenní výzva, protože je tolik věcí, které je třeba vyřešit. Budeme třeba podávat 13 milionů jídel. Budeme ubytovávat a dopravovat miliony lidí. Doprava a bezpečnost jsou důležité. Na druhou stranu víme, že Francie má v organizování akcí velké zkušenosti, třeba z fotbalového mistrovství Evropy i světa nebo teď z mistrovství světa v ragby. Proto věříme, že olympijské hry budou úspěšné.

Co to obnáší být šéfem olympiády?

Jako prezident organizačního výboru her mám výkonnou funkci a vedu tedy celkovou organizaci her. Ale mám velký tým, nyní 2000 lidí. Je to pro mě fantastické, protože jsem byl sportovec a můj život se změnil díky hrám. A nyní mám příležitost ovlivnit lidské životy a to, co se stane v mé zemi. Jsem si jistý, že Francie má velký potenciál.

Máte vůbec ještě čas na pádlování? Jak často se dostanete na vodu?

Ne tak často. Ale můj syn pádluje, takže hledám každý měsíc čas jít na vodu. Stále miluju pádlování. A když se na něj dívám, vzbuzuje to ve mně příjemné pocity, že chci jít na vodu taky.

Sledujete velké závody?

Trochu. Rád se dívám na kanoistiku v televizi. A můj syn ji sleduje. Když mám čas, dívám se. Jsem s kanoistikou stále spojený, protože je to moje druhá rodina.

Co pro vás znamenají olympijské hry?

Jsou tam všechny země, všichni sportovci ze všech sportů v jednu dobu na jednom místě. Je to velmi silné. Myslím, že díky hrám se můj život kompletně změnil, protože jsem měl otevřený pohled na svět, potkal jsem mnoho přátel z celého světa díky sportu a olympijským hrám. Je to jedinečná akce.

Očima Jiřího Prskavce

Na konci setkání poprosil Tony Estanguet českého slalomáře Jiřího Prskavce, zda by se vyfotil s jeho syny. „Tak jsem řekl, že to rád udělám, ale že mi musí slíbit, že příští rok dostane na můj závod moje syny. Prý jsem dobrý vyjednavač,“ popisoval se smíchem Jiří Prskavec setkání se šéfem organizačního výboru olympijských her v Paříži. „Ale moc nadsadil, že mě vychválil do nebe. Pár let jsem se s ním potkával na závodech jako úplný pinďa, když už pomalu končil. Má ke sportu blízko, jeho synové jezdí, sleduje závody. Je velmi schopný a pro náš sport je super, že chce, aby na něj bylo vidět.“

A tak Estanguet od Prskavce „vyzvídal“, co by se na trati ve Vaires-sur-Marne dalo zlepšit. „Reproduktory byly nešťastně dané na závodnické straně trati, takže jsme při prohlídce neslyšeli jeden druhého. Říkal, že během her to bude jinak,“ líčil dvojnásobný olympijský medailista. „Ladili jsme trochu startovní rampu a diskutovali o samotné trati. Slalomová komise ji od organizátorů převezme příští rok v květnu, přestaví ji a pak už se na ni nebude sahat. Jde jen o drobné úpravy v horní části trati.“

Probírali také problematiku vstupenek pro sportovce a týmy. „A bavili jsme se o celkovém vývoji našeho sportu. Hodně se mě ptal na kayak cross. Dost se zasadil, že tahle nová disciplína bude v Paříži olympijskou, a tak by byl nerad, kdyby to byl neúspěch.“

líbil se ti článek?