Česká sportovní diplomacie na vzestupu! V prestižním žebříčku si znovu polepšila

Česká sportovní diplomacie na vzestupu! V prestižním žebříčku si znovu polepšila

Sportovní diplomacie
Sportovní diplomacie
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Nejen českým sportovcům, ale také české sportovní diplomacii se na mezinárodním poli náramně daří. V nejnovější edici takzvaného political power indexu ve sportu, kterou vydal Dánský olympijský výbor, jsme si totiž znovu polepšili. Ve srovnání vlivu v mezinárodních sportovních organizacích český sport poskočil o čtyři pozice na 22. místo na světě. Už popáté vedou žebříček USA, druhá je Austrálie a třetí Francie – tedy země, které jsou hostiteli olympijských her 2024, 2028 a 2032.

V Evropě patří České republice 14. místo. Také v žebříčku, který kombinuje mezinárodní a evropské federace, jsme zaznamenali posun o čtyři pozice. „Těší mě, že česká diplomatická síť se ve sportovním světě rozrůstá. Je to výsledek vytrvalé práce sportovních svazů a jednotlivců, kterým záleží na budoucnosti českého sportu,“ řekl Roman Kumpošt, místopředseda Českého olympijského výboru pro mezinárodní vztahy. „Mezinárodní kontakty jsou zásadní i pro domácí rozvoj. Jen tak můžeme ovlivnit, co se ve světovém sportu děje.“

Českých zástupců na mezinárodním poli přibývá. Marek Pakosta se nově stal členem vedení evropského volejbalu. „Oblast, za kterou budu z pozice člena správní rady CEV (Evropská volejbalová federace) odpovídat, je beachvolejbal - jeho další rozvoj na úrovni kontinentu, struktura soutěží a provazba na soutěže, které organizuje FIVB (Světová volejbalová federace),“ vypočítal. „Vedle CEV jsem uspěl a budu zastupovat evropský kontinent i ve správní radě FIVB.  Tady se o přidělení gescí zatím jedná, oblast beachvolejbalu je jednou z těch, o které mám zájem.“

Současný předseda Českého svazu curlingu David Šik byl zase zvolen do vedení Světové curlingové federace. Jedná se o historicky prvního Čecha v nejvyšším orgánu světového curlingu. Nově zvolení členové budou ve funkci na čtyřleté období do roku 2028. „Jsem dost zkušený a opatrný na velké sliby, ale cítím, že společně dokážeme velké věci pro budoucnost našeho sportu,“ ujistil Šik po volbě.

Cítím, že je správný čas. Rozvoj mezinárodního florbalu byl pro mě vždy velice důležitý.

Na vrcholné pozice aspiruje také místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman. Dosavadní viceprezident Světové florbalové federace bude v prosinci usilovat o post nejvyšší. „Cítím, že je správný čas. Zvažoval jsem kandidaturu již před čtyřmi lety, tehdy ale přišel covid a bylo potřeba věnovat velkou pozornost Českému florbalu, avšak rozvoj mezinárodního florbalu byl pro mě vždy velice důležitý,“ líčil Šuman. „I proto jsem se v posledních letech intenzivně věnoval přípravě a spuštění nového rozvojového programu Floorball: Fit For Future a mám velkou radost, že se do něj zapojilo již více než 20 federací z celého světa. Mám velkou motivaci posunout florbal na další úroveň.“

Při Českém olympijském výboru funguje už od roku 2017 vzdělávací program Sportovní diplomacie. Celkem postgraduálním mezinárodním manažerským programem zaměřeným na přípravu pracovníků ve veřejné správě a neziskovém sektoru prošlo 97 absolventů z Česka i Slovenska. Patří do něj řada sportovců, například olympijský vítěz David Svoboda, paralympijský šampion Jiří Ježek, předsedkyně Komise sportovců ČOV a skikrosařka Nikol Kučerová, basketbalistka a předsedkyně Komise rovných příležitostí ČOV Ilona Burgrová nebo prezident Českého svazu házené Ondřej Zdráhala, ale také řada členů vedení domácích federací napříč sporty.

líbil se ti článek?