Český rozhlas slaví STOVKU! Připomeňte si ikonické sportovní momenty, které jste slyšeli v rádiu

Český rozhlas slaví STOVKU! Připomeňte si ikonické sportovní momenty, které jste slyšeli v rádiu

Český rozhlas Radiožurnál
3 Minuty čtení

Může se pyšnit krásnou historií. Český rozhlas, tehdy ještě Radiojournal, zahájil jako druhý v Evropě po BBC 18. května 1923 pravidelné rozhlasové vysílání. Už o rok později 2. srpna 1924 vysílal Radiojournal první sportovní rozhlasový přímý přenos v Evropě! Připomeňme si legendární sportovní komentátory a ikonické momenty, které zprostředkovávali posluchačům.

Víte, jaký sport poprvé Radiojournal živě odvysílal? Šlo o utkání v boxu mezi Američanem Rockym Knightem a českým reprezentantem Františkem Růžičkou. Funkcionář boxerské unie Jiří Hojer komentoval z telefonní budky na Letenské pláni souboj těchto dvou zápasníků, který skončil nerozhodně.

„Začal jsem bez jakékoliv trémy, tu bych měl spíš dneska, když to říkáme. Ale jedno mi v mysli zůstává a často si na to s úsměvem vzpomenu. Já totiž dodnes čekám na zaplacení,“ vzpomínal po letech s úsměvem na tváři tehdejší komentátor Hojer.

Prvním nejslavnějším sportovním komentátorem se stal o 2 roky později Josef Laufer. A ke své nové pozici přišel jako slepý k houslím. 3. října 1926 ze stadionu na Letné, kde hrála domovská SK Slavia proti Hungarii Budapešť byl domluvený rozhlasový přenos. Jenže domluvený komentátor se zalekl velké výzvy, a tak se hledal na poslední chvíli náhradník.  

Činovníci na stadionu přemluvili nakonec právě Laufera, aby zápas zprostředkoval posluchačům u přijímačů. A šlo mu to dokonale. Brzy se stal jednou z nejpopulárnějších osobností v Československu. Nechyběl pak ani v Itálii na stříbrném fotbalovém mistrovství světa 1934 nebo komentoval řadu mistrovství světa v hokeji včetně zlatého šampionátu v Praze na Štvanici v roce 1947.

Dalším jeho slavným žákem nástupcem byl Stanislav Sigmund. „Když jsem byl malý kluk a poprvé slyšel rozhlasovou reportáž legendárního Josefa Laufera, rozhodl jsem se, že budu další Laufer,“ vzpomínal Sigmund, který byl zaměstnancem rozhlasu od roku 1953 a učil se právě od Josefa Laufera.

Sigmund komentoval zimní olympijské hry v Cortině ďAmpezzo a následně zprostředkovával všechny hry až do Lake Placid 1980. Pamětníkům se vybaví především jeho reportáže z mistrovství světa v hokeji. Zúčastnil se celkem 28 šampionátů!

Nezapomenutelnou legendou za mikrofonem byl i Karel Malina. Jako sportovní reportér poprvé vysílal 1. března 1953 a do důchodu odešel o 60 let později. V 60. létech 20. století komentoval slavné MS ve fotbale 1962, kde bylo Československo druhé za vítěznou Brazílií. Z olympijských her dechberoucím způsobem posluchačům přenášel zlaté úspěchy gymnastky Věry Čáslavské v Mexiku 1968. Malina byl i spoluzakladatelem Československého klubu fair play a je nositelem Ceny Oty Pavla, kterou obdržel v roce 2010 od Českého olympijského výboru.

Mezi rozhlasové mohykány se řadí i Aleš Procházka, kterého znají i všechny současné generace posluchačů. „Bydlel jsem kousek od sídla rozhlasu a často jsem potkával na ulici pana Laufera,“ vzpomínal Procházka, který před vojnou nastoupil na roční stáž do Československého rozhlasu a už v něm zůstal nepřetržitě takřka 50 let.

Za tu dobu zprostředkoval posluchačům nespočet zápasů, mezi nimi například i vítězství českých hokejistů na olympijském turnaji v Naganu v roce 1998. Kromě komentování velkých sportovních akcí byl neodmyslitelnou součástí populárního pořadu S mikrofonem za hokejem. I on byl za celoživotní propagaci sportu a olympijských ideálů v publicistice oceněn v roce 2014 Cenou Oty Pavla od ČOV. Loni byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

líbil se ti článek?