Fair play činů ve sportu přibývá. Vévodí mezi nimi orientační běh či cyklistika

Fair play činů ve sportu přibývá. Vévodí mezi nimi orientační běh či cyklistika

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Už jste se někdy setkali s fair play jednáním v profesionálním sportu? Český klub fair play každoročně ty nejvýraznější činy ocení. Jeho předsedkyně Květa Pecková-Jeriová říká: „Návrhů dostáváme čím dál víc, přispívají k tomu média i sociální sítě.“

Konkrétní činy můžete zasílat na email [email protected] nebo telefon 271 732 326. Pro více informací klikněte SEM.

„Hodně samozřejmě čerpáme z médií, některá fair play gesta jimi rezonují několik dní. K činům z nižších soutěží nebo z menších závodů se ale skoro nemáme šanci dostat, proto uvítáme jakoukoliv pomoc,“ říká Pecková.

Mezi nejvýraznější fair play gesta uplynulých měsíců patří například čin z bikerového závodu MTB Trilogy 2017, kde měl v poslední etapě celkově vedoucí Michal Kaněra těžký pád. Druhý v pořadí Michal Bubílek mu v tu chvíli nabídl pomoc i za cenu toho, že přišel o celkové vítězství v závodě.

Ještě dramatičtější příběh se odehrál během cyklokrosového Toi Toi Cupu v Holých Vrších, kde jedna ze závodnic dostala epileptický záchvat a ještě před příchodem záchranářů jí pomohli mechanik Jan Frýde a další z cyklistek Lenka Janovská, která coby studentka zdravotní školy poskytnula soupeřce první pomoc.

Známý je čin fotbalisty Francise Koného, který v dresu Slovácka během ligového utkání s Bohemians 1905 vytáhl brankáři soupeře zapadlý jazyk, za což ho ocenila i FIFA. Funkcionáři bruslařské unie zase odměnili krasobruslaře Michala Březinu, jenž na mistrovství Evropy nabídl jednomu ze spolufavoritů půjčení bruslí. Ty jeho se totiž zasekly kdesi na letišti.

„Činy rozdělujeme do několika kategorií, nemůžeme hodnotit stejně záchranu života jako opravení výroku rozhodčího,“ říká Pecková. Pro letošek má zatím Český klub fair play 26 návrhů za činy a několik na celoživotní ocenění.

Jsou sporty, ve kterých je férových gest během roku několik. Patří mezi ně třeba orientační běh či cyklistika.

Pecková ale upozorňuje: „V žádném případě tím nechceme říct, že ostatní sporty nejsou férové, vždy se to odvíjí od charakteru dané disciplíny. V minulosti jsme měli hodně návrhů z horolezectví, naopak minimum jich je třeba z plavání. Je to logické. V některých sportech není tolik příležitostí pro podobné činy.“

Více o předávání cen fair play za rok 2016 najdete ZDE.

líbil se ti článek?