Kateřina Emmons: Mnohokrát jsem slyšela, že nejsem hodná máma

Kateřina Emmons: Mnohokrát jsem slyšela, že nejsem hodná máma

Děti a pohyb
Děti a pohyb
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Coby dítě dlouho plavala, až později se stejně jako otec přiklonila ke sportovní střelbě. „A mezitím jsem byla líný teenager, taky jsem hodně nabrala,“ vypráví Kateřina Emmons, majitelka kompletní sady medailí z olympijských her. Dnes je (nejen) mámou na plný úvazek, společně s americkým střelcem Mattem vychovávají nedaleko Plzně čtyři děti. „I proto dnes dokážu zpětně vyhodnotit, jak moc je důležité, aby se děti hýbaly, nebo jak rychle tělo reaguje na to, že nic nedělá. Mladému tělíčku to nesvědčí, protože se cítí hůř a hůř a sportovat se mu chce míň a míň.“

Ve výchově svých dětí klade Kateřina Emmons důraz alespoň na minimální pohyb. „Aby během dne absolvovaly nějakou procházku, zvláště teď, když jsou na distanční výuce. Často chodíme i něco delšího,“ říká sedmatřicetiletá máma tří dcer a jednoho chlapce.

„Procházky prokládáme třeba malou opičí dráhou, někdy zase popoběhneme každý podle svého.“ Pohyb podle ní neodmyslitelně patří ke zdravému tělu.

„Třeba u nejstarší Jůlinky, která má nejčastěji distanční výuku, platí pravidlo, že když skončí s učením, jde se projít – když je to v mých možnostech, tak se mnou, někdy sama nebo s pejskem. Tenhle základní pohyb ji zvedl ze židle a pomáhá jí rozhýbat se. Pak už je mnohem snazší jít si třeba společně zaběhat.“

Zpočátku ale tento zaběhnutý režim provázely těžkosti. „Mnohokrát jsem si vyslechla, že jsem ne úplně hodná máma,“ prozrazuje olympijská vítězka z Pekingu 2008.

„Když se Jůlince nechtělo a hodně se mnou polemizovala, vysvětlovala jsem, co se s tělem děje, když takové hodiny denně sedí a nemá žádnou aktivitu venku. Že tělo potřebuje čerstvý vzduch, že i střeva potřebují pohyb, aby dobře fungovala. A hlavně je důležité narovnat se z toho hrbení. Sama teď vidí, že se cítí líp a je taková akčnější.“

Sport navíc dává dětem do života jednu úžasnou schopnost. „Když to řeknu lidově: hrábnout si na dno, oklepat se, zabrat a jít dál, když se něco nepovede.“

Další inspiraci pro rodiče a děti najdete na rozcestníku k tématu DĚTI SI ZASLOUŽÍ POHYB!

líbil se ti článek?