Magie Olympijského tréninku! Školáky rozhýbali elitní sportovci i Mirai

Magie Olympijského tréninku! Školáky rozhýbali elitní sportovci i Mirai

Olympijský víceboj
Olympijský víceboj
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Do jejich příchodu zbývaly sekundy. Natěšené a netrpělivé očekávání dětí ze Základní školy U Obory v pražské Uhříněvsi sílilo. A pak? Čtveřice osobností v podobě Davida Svobody, olympijského šampiona v moderním pětiboji, běžkyně Kristiiny Mäki, zápasnice Adély Hanzlíčkové a zpěváka Miraie Navrátila, několikanásobného držitele Slavíka, způsobila výbuch euforie, která dojímala. Pražská základka získala Olympijský trénink jako odměnu za mnohaletou účast v projektu Sazka Olympijský víceboj.

Představte si improvizovanou bránu vítězů. Právě tou postupně vbíhali sportovci a frontman kapely Mirai na plochu školní tělocvičny. Při následném kolečku podél ochozů se na ně děti doslova lepily. Každé z nich si chtělo rukou plácnou s hvězdným hostem.

 „Je to den, který je váš. Užijte si ho,“ vyzvala žáky ředitelka školy Ivana Vodičková, kterou doplnil místopředseda Českého olympijského výboru a garant projektu Milan Hnilička: „Pohyb je přece zábava!“ A Petr Jonák, ředitel divize vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka, dodal: „Jako firma podporujeme sport napříč - od dětí až po olympioniky. Sport je důležitý úplně pro každého, ať už v životě budete dělat cokoliv.“

Děti přestává pohyb bavit pouze v tom případě, že my dospělí někde uděláme chybu. Takže nechme je pěkně žít a sportovat, ať jsou zdravé a spokojené.

Sportovci a Mirai Navrátil pak ťali otázky na tělo sobě navzájem. Dětem také ukázali čtyři soutěžní disciplíny, které na ně v modelové hodině tělesné výchovy čekaly. Společně si vyzkoušeli i zahřívací pohybovou hru na bacily. „Bylo to super, děti měly radost, byly nadšené, takhle jsem si to představovala.,“ říkala později zápasnice Hanzlíčková. „Přitom se všude píše, že děti nemají rády sport a baví je jen počítače, ale tady je pohyb bavil…“

Stejný dojem si z Uhříněvsi odvážel i olympijský vítěz David Svoboda. „Bylo úžasné sledovat, jak je to baví, jak si hrajou, jak je pro ně přirozené se hýbat,“ líčil. „Děti mají od narození touhu se hýbat, trošičku zlobit, běhat. Přestává je to bavit pouze v tom případě, že my dospělí někde uděláme chybu. Takže nechme děti pěkně žít a sportovat, ať jsou zdravé a spokojené.“

Olympijský trénink zdaleka není jen o pohybu. Další skupina dětí si totiž pod vedením Šárky Kašpárkové, bronzové olympijské medailistky a mistryně světa v trojskoku, užila Olympijské vzdělávání, které zábavnou formou vede žáky k olympijským hodnotám jako je výjimečnost, respekt nebo přátelství. Školáci se navíc dozvěděli důležité momenty z české a československé sportovní historie a ve skupinkách zkusili olympijský kvíz.

V závěru nechyběla ani autogramiáda osobností. Mnozí žáci postávali ve frontě dlouhé desítky minut, aby ukořistili fotografii s podpisem. „Mně dokonce došly podpisové kartičky, vyšlo mi to úplně přesně,“ nevěřícně kroutil hlavou Mirai Navrátil.

Do Sazka Olympijského víceboje se každý rok zapojí více než 1200 škol z celé České republiky, projekt už rozhýbal bezmála milion českých dětí. Jedním z benefitů pro zapojené školy je právě Olympijský trénink. „Hodiny tělocviku hrají klíčovou roli v tom, jestli děti pohyb bude bavit nebo ne. I jejich zpestření je leckdy motivací a dokáže děti rozhýbat. Proto se Sazka Olympijský víceboj zaměřuje i na vzdělávání učitelů,“ vysvětlil Petr Týbl, CSR specialista Sazky.

líbil se ti článek?