Olympijský festival v Liberci? Byli jsme hodně napnutí, říká František Dvořák

Olympijský festival v Liberci? Byli jsme hodně napnutí, říká František Dvořák

EYOFW 2011
EYOFW 2011
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Po stránce organizační se Zimní evropský olympijský festival mládeže v Liberci povedl na jedničku, ale výsledkově to bylo z českého hlediska bledší.

Tak hodnotí nedávno skončený olympijský vrchol roku na české půdě místopředseda ČOV pro sport František Dvořák.

Liberecký olympijský festival mládeže je za námi. Byl jste s jeho průběhem spokojen?
„Po stránce organizační jsme maximálně spokojeni. Byli jsme gestory celé této události, de facto to byla první velká olympijská akce na českém území, takže jsme ji velmi pečlivě připravovali a byli jsme hodně napnuti, jak se povede. Ale všichni o tom mluvili v superlativech, navíc s Českým olympijským výborem objíždíme podobné akce v Evropě a ve světě hodně dlouho, takže dokážeme porovnat. Všem lidem, kteří se podíleli na organizaci, patří velký dík a velká pochvala. Tato úspěšná akce se pořádala v Liberci, kterému se tak úspěšně zdařilo napravit si reputaci a složit reparát po organizačně nezdařeném mistrovství světa v klasickém lyžování.“

A co výsledky české výpravy? Získali jsme dvě zlaté medaile, s tím jste také spokojen?„Co se výsledků týče, tady je spokojenost pouze částečná. Snowboardistka Ester Ledecká rozhodně překvapila a prokázala, že tento sport je v České republice na vzestupu a že se v naší zemi úspěšně rozvíjí. Její zlatá medaile byla tak trochu nečekaná. Pak je potřeba pogratulovat krasobruslařům, Petr Coufal je velký talent a po zisku zlaté medaile v Liberci se o něm nesly hlasy, že je to druhý Verner.“

...tím ale výčet českých úspěchů končí. Přece jen zisk dvou medailí z 216, to je pořadatelskou zemi v kontinentální soutěži poměrně málo.„To určitě. Bohužel se nepodařilo navázat na úspěchy v disciplínách, kde se nám kdysi dařilo. Nezabodovali běžci, biatlonisté nebo sjezdaři, ale ani nikdo další. Tady nám současná mladá sportovní Evropa trochu ujela.“

Není to trochu varující? Až současná generace Bauerů a spol. přestane vozit medaile z velkých akcí v čele s olympijskými hrami, kdo je nahradí, pokud mladí nejsou konkurenceschopní ani na evropské úrovni?
„Je to alarmující. Bauer a spol. jsou výstupem ještě dřívějšího systému výchovy sportovních talentů, který už v současné době nějak nefunguje. A výsledek vidíme nyní například v Liberci. Nicméně na tento problém upozorňujeme už dlouho, není to tak, že bychom si toho všimli až nyní. Například vloni před volbami se uskutečnila konference Stát a sport, na které se diskutovalo o podpoře mládežnického sportu napříč politickým spektrem.“

Jaké kroky v této otázce budete podnikat?„Zkraje týdne jsme byli v českém Senátu na konferenci Kam kráčí český sport, kde jsme apelovali na to, aby tuto koncepci vláda co nejrychleji projednala a podpora sportu začala být opět systémová, nikoliv nahodilá. A také na to, aby se co nejrychleji začala řešit otázka novelizace zákona o podpoře sportu. Všechny tyto kroky jsou nutné, pokud k nim nedojde, nečekají český sport zrovna veselé zítřky.“

Liberecké hry mladých máme za sebou, v srpnu se v Singapuru uskutečnily první Olympijské hry mládeže v celosvětovém měřítku. Jaká je pod vás budoucnost těchto olympijských podniků s nálepkou „mládežnický“?„Kontinentální podniky tohoto typu vítám, k těm na světové úrovni jsem trochu rezervovaný. Podle mého soudu totiž roztáčejí nežádoucí kolo soutěživosti v této věkové kategorii. Singapur byla velmi úspěšná akce, mladí ji přijali fantasticky. Na druhou stranu je tu i problém s termíny, akcí je tolik, že už se těžko hledá škvíra.“

Tento argument se objevil i v souvislosti se zvažovanými Evropskými hrami, o nichž se při své návštěvě v Liberci zmínil i šéf MOV Jacques Rogge. Jaký máte na kontinentální olympiádu dospělých názor vy?„Existují Panamerické hry, Asijské hry, Evropa žádný takový podnik nemá. Z tohoto pohledu je po něm hlad a touha. Jenže je tu i plno problémů, například nejen těch termínových, ale i marketingových. Vtěsnat do kalendáře další velkou akci a sehnat na ni u partnerů peníze, to může být problém. Pokud by se ale zrušily všechny drobné hry malých států, například Pobaltské, a místo nich se uspořádal jeden kontinentální podnik, mohlo by to mít budoucnost.“

-ted-

líbil se ti článek?