Olympijský víceboj očima tělocvikářů! Oblíbený školní projekt slaví 10 let

Olympijský víceboj očima tělocvikářů! Oblíbený školní projekt slaví 10 let

Olympijský víceboj
Olympijský víceboj
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Tělocvičnou se rozléhá zvonivý dětský smích. Platí to na každé škole, kam s Olympijským tréninkem dorazíte. Školy ho získávají jako odměnu za svou aktivitu v projektu Olympijský víceboj, který letos slaví už 10 let. „Tohle má velký smysl,“ říká kanoista Lukáš Rohan. Stříbrný olympijský medailista z tokijských peřejí je jedním z desítek elitních českých sportovců, kteří za školáky pravidelně vyrážejí.

„Díky tomuto projektu jsme poznali tolik úžasných lidí, tolik osobností. Jsme za to neskutečně vděční,“ říká tělocvikář Pavel Hadač ze ZŠ Pěnčín, kde se víceboji věnují prakticky od začátku. „Děcka v sobě našla snahu se pořád překonávat a posouvat. Líbí se jim ten pocit, když si udělají nějaký osobák. No a na konci roku je čekají odznaky – další velká motivace.“

Na základní škole Křesomyslova v Praze frčí ve víceboj celých deset let. „Nám se to prostě moc líbí, učitelům i dětem. Dokonce máme na škole tři kroužky Olympijského víceboje, kam docházejí i děti, které se jinak žádnému jinému sportu nevěnují,“ popisuje pedagožka Daniela Bärtlová. „Měli jsme tu takové, které se na začátku školního roku ani nezvedly do sedu. Na konci těch leh sedů udělaly až 65. Některé děti soutěží, další pomáhají jako spojky nebo jako rozhodčí. Najdou si své roli a vidí celé to dění z jiného úhlu pohledu.

Další hodnotu pak vidí ve vzájemné spolupráci, školáci utvářejí fungující tým. „Některé děti soutěží, další pomáhají jako spojky nebo jako rozhodčí. Najdou si své roli a vidí celé to dění z jiného úhlu pohledu. Třeba nejsou tak dobré ve sportování, ale strašně rádi s námi chodí i jen proto, že fandí ostatním, pomáhají běhat s výsledky. Rozhodně to zlepšuje jejich vzájemné vztahy.“

Trénování disciplín Olympijského víceboje má přesah také do dalších činností, které žáci v hodinách tělesné výchovy absolvují. „Od té doby, co je s dětmi plním, zlepšila se jejich celková zdatnost v gymnastice, v atletice i v míčových hrách,“ líčí Jarmila Nováková ze ZŠ Šluknovská v České Lípě. „U méně zdatných dětí se snažím vyzdvihnout jejich silnou disciplínu a dále je motivovat,“ naznačuje, jak pracuje s tím, aby do pohybu zapojila všechny školáky.“

Učitelé oceňují také vzdělávací program, který Olympijský víceboj nabízí. Kempy učitelů jsou mezi nimi oblíbené. „Je to akce, na kterou se těším už ve chvíli, kdy z toho posledního jedu domů,“ říká Hadač. Na vzdělávacích kempech tělocvikáři absolvují řadu přednášek a seminářů z oblasti tělovýchovy, fyziologie, psychologie i dalších návazných oborů, ale i praxi, kde si vyzkouší zapojení atraktivních sportů do hodin tělesné výchovy nebo modelové hodiny. „Tahle možnost dalšího vzdělávaní je skvělá,“ doplňuje Nováková.

Společně se shodují: „Těšíme se na další ročníky. Tenhle projekt má smysl, a navíc ho má na starosti banda super lidí.“

líbil se ti článek?