Pocta pro Česko. Triatlonista Slavata získal evropskou cenu #BeActive Local Hero

Pocta pro Česko. Triatlonista Slavata získal evropskou cenu #BeActive Local Hero

Sport
Sport
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

V každém okamžiku svého života se rozhodujeme – ať už si to naplno uvědomujeme nebo ne. A právě tato rozhodnutí dávají našemu životu směr. Triatlonista Tomáš Slavata díky nim a prostřednictvím sportu už dlouhé roky pomáhá dětem, především z dětských domovů. Jeho projekty nyní ocenila také Evropská komise a jako první Čech tak získal cenu „#BeActive Local Hero” za rok 2020.

„Je to hrozně silný zážitek, obzvlášť v téhle covidové době, kdy se nesportuje. Napnuli jsme síly, abychom dětským domovům pomohli jinak. Spánku je málo, jsem unavený, ale o to větší je to satisfakce,“ přiznal dojatě Slavata. „Jako malý kluk jsem snil, že dokážu něco změnit, a najednou je to tady.“ Vyhlášení je součástí Evropského týdne sportu a k trofeji patří také finanční odměna.

Cena je určena těm, kteří k pohybu motivují ostatní a podílí se na podpoře a propagaci sportu ve své zemi. „V letošním roce bylo přihlášeno 95 velmi kvalitních projektů a nás moc těší, že zvítězil český kandidát. Tomášova sportovní kariéra a aktivity jsou velkou inspirací pro české sportovní prostředí,“ dodal Roman Kumpošt, místopředseda Českého olympijského výboru, který Tomáše Slavatu na cenu nominoval.

Opravdové příklady

Slavatovi v živém přenosu pogratuloval i Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy. „Tomáš je důkazem, že je možné překonávat životní překážky,“ řekl. „Ukazovat opravdové příklady a být vzorem, to je ta správná cesta. A Tomáš takový je.“

Tomáš Slavata už v dětství balancoval na hraně. „Byla to dost komplikovaná doba. Vyrostl jsem v problémové rodině, skončil na ulici a jedinou skutečně pozitivní věcí, kterou jsem v životě měl, byl sport,“ řekl muž, který se později stal úspěšným sportovcem i podnikatelem.

"Všichni jsou si rovni, když stojí na startovní čáře. Solidarita je jednou z hlavních hodnot, které se snažím předávat dětem.“

Sport byl pro něj prostředkem jeho vlastní záchrany a úspěch byl jen přidaná hodnota. I přes nefunkční rodinu, kde alkohol, drogy a prostituce byly běžné, se dokázal osudu postavit a k tomu myslet na druhé. A tak vznikla Triatlonová Tour – série závodů, které jsou už roku 2011 pořádány pro děti mezi 7 a 18 lety. Projekt zapojuje děti z dětských domovů i z běžných rodin a přirozenou cestou je svádí dohromady.

V roce 2010 Slavata založil atletický oddíl v Řepích, s hercem a scenáristou Rostislavem Novákem vytvořil projekt La Putyka – Inspirace dětem, představení jsou určena speciálně pro děti z dětských domovů. Slavata pořádá i besedy a nejrůznější sportovní kempy. „Potřebuju mít pocit, že můj život dává smysl. Naplňuje mě, když vidím, že akce, které organizuju, mají skutečný dopad na životy dětí,“ vysvětlil čtyřicetiletý sportovec, který si ve svých 21 letech vzal do péče dva své synovce, kteří skončili v dětském domově a nyní se stará o další dva chlapce. „Věřím, že všechno je možné, když se nevzdáte.“

Na startovní čáře jsou si všichni rovni

Organizováním sportovních soutěží se Slavata snaží propojit děti z dětských domovů s dětmi z fungujícího prostředí a ukázat jim, že nezáleží na tom, odkud pocházejí nebo kolik peněz mají jejich rodiny. „Ale že všichni jsou si rovni, když stojí na startovní čáře. Solidarita je jednou z hlavních hodnot, které se snažím předávat dětem,“ líčil třináctý muž světového šampionátu Xterra na Havaji 2009 v kategorii do 30 let. „Proto jim během besed v dětských domech či na školách vyprávím svůj příběh a vysvětluju, jak velkým pomocníkem může být sport.“

Byl to sport, jenž mu den co den doslova vléval živou vodu do žil. „Je spravedlivý a dal mi neuvěřitelnou sílu zvládnout každodenní život, touhu nevzdávat se – stejně jako během závodu. Můžeme posouvat vlastní limity, ale musíme chtít vystoupit z komfortní zóny a bojovat,“ vyprávěl. „Nevzdám-li trénink, dokážu zvládnout i mé osobního souboje se životem. Tohle chci dětem předávat.“

Zrušení sportovních akcí kvůli pandemii COVID-19 nezabránilo Slavatovi v aktivitě. Pro dětské domovy i další organizace se mu podařilo zajistit dezinfekci, vitamíny a další ochranné prostředky. V době, kdy to bylo možné, objížděl dětské domovy i s olympioniky. Společně si povídali i sportovali.

Za svou činnost už získal celou řadu ocenění. Například Mezinárodní olympijský výbor mu v roce 2011 udělil cenu „Sport a společenská odpovědnost.“ Zařadil se tak po bok hokejisty Jaromíra Jágra, jehož o rok dříve MOV ocenil jako vzor pro mládež. Český klub fair play mu v roce 2008 udělil čestný diplom za záchranu života jednoho ze svých soupeřů v průběhu závodu. A třeba v roce 2017 byl časopisem Forbes a Nadací Via vybrán mezi 20 filantropů České republiky, kteří věnuji svůj čas a peníze na pomoc dětem a lidem kolem sebe.

líbil se ti článek?