Přísný řád i pomíjivost života. Česká návrhářka získala stáž v prestižním tokijském studiu

Přísný řád i pomíjivost života. Česká návrhářka získala stáž v prestižním tokijském studiu

Naomi se hlásí
Naomi se hlásí
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Působí jakoby nahodile. Za avantgardní japonskou módou, kterou si řada Evropanů tolik oblíbila, je však tvrdý řád a disciplína. „Když vidíte, jak tyto oděvy vznikají, nic nahodilého tam nenajdete,“ usmívá se mladá módní návrhářka Natalie Dufková, která získala stáž v prestižním tokijském studiu Matohu. „Připravenost je stoprocentní, nic nesmí být špinavé, nic nesmí být jinak. Občas to pro mě bylo tvrdé.“

Butik Matohu působí v jedné z nejlepších čtvrtí Tokia, která udává všechny módní trendy. Mimo jiné tu sídlí také značka Yamamoto. V malinkatých prostorách pracuje až 15 lidí a na oblečení tu nepohlíží pouze jako na oděv, ale jako na filosofii.

„Na jedné straně mají svůj charakteristický přísný styl, minimalismus a čistotu. Na straně druhé je zen a wabi sabi, které mluví o pomíjivosti života. Do toho se mísí posedlost Evropou a Amerikou,“ vysvětluje Dufková. „Jako stážista jsem doupravovala různé střihy, nebo dělala prototypy, které jsme pak posílali do továren.“

Japonská stáž byla v mnoha ohledech inspirující a obohacující. „Nejvíc přínosné pro mě bylo vidět, jak takové návrhářské studio doopravdy funguje, jak věci vznikají,“ líčí. „Začala jsem díky tomu tvořit precizněji. Hrozně mě udivuje, jak jejich návrhy vypadají ledabyle. To je to, co jsem se naučila a co jsem si odnesla do své značky.“

líbil se ti článek?