Probuďte se na Šibuji! Spisovatelka Cima o životě v Japonsku

Probuďte se na Šibuji! Spisovatelka Cima o životě v Japonsku

Naomi se hlásí
Naomi se hlásí
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Zatím vydala pouze jediný román, který ovšem vzbudil obrovský zájem veřejnosti. Kniha Probudím se na Šibuji tak v roce 2019 získala ocenění Magnesia Litera pro objev roku, dále Cenu Česká kniha a Cenu Jiřího Ortena. „Jsem ráda, že kniha zvedla vlnu zájmu o Japonsko. Dočkala se úspěchu pro mě až nečekaného,“ říká japanoložka, překladatelka a spisovatelka Anna Cima.

Prvotina Anny Cimy je do značné míry ovlivněna právě její zálibou v japonské kultuře a studiem japonské literatury. Po studiu japanologie se se svým mužem v zemi vycházejícího slunce usídlila . „Toužila jsem po tom, splnil se mi sen,“ líčí v pořadu televize MALL.TV Česká stopa v Japonsku. „Ale v Praze jsme nechali rodinu a přátele. Začínám pociťovat, že mi chybějí.“

Navíc Japonsko mnohdy dokáže být nečekané až překvapivé. „Je fakt, že když se člověk začne potýkat s určitými byrokratickými záležitostmi, zařizovat něco na úřadech nebo ve škole, tak se ty věci řídí jasně danými pravidly,“ vysvětluje. „Je kolem toho spousta papírů. Musíte se obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, než se dostanete tam, kam chcete. Velké problémy jsme jako cizinci měli i se sháněním bydlení.“

Jak dlouho v zemi vycházejícího slunce vydrží? Podívejte se TADY.

líbil se ti článek?