Střelba je jako Formule 1. A tak Kostelecký trénuje i zrak

Střelba je jako Formule 1. A tak Kostelecký trénuje i zrak

Sport je věda
Sport je věda
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Střelec David Kostelecký vydá pokyn. Terč vyletí do vzduchu rychlostí, kterou v Česku už výrazně překročíte povolený limit na dálnici. Než stihnete pořádně mrknout, olympijský vítěz vypálí a terč už se snáší k zemi rozprášený na kousky. Časomíra v rohu střelnice ukazuje, že to trvalo 0,66 sekundy.

„Podle teorie střelec za 0,2 sekundy přečte, kam terč letí, jakou má rychlost, úhel a výšku. Mozek zpracovává tyhle informace a dává pokyn svalům. Ty nejrychlejší terče střílíme za 0,5 sekundy, takže samotná akce trvá třeba 0,3 sekundy,“ líčí Kostelecký. „Střelba závisí na mnoha detailech. Někdo ji kdysi přirovnal k formuli jedna a myslím, že nebyl daleko od pravdy. Člověk musí být velmi přesný. Všechno je strašně rychlé, a proto oči a reakce musí být v pořádku.“

Nejhorší jsou pro mě přechody, kdy se trochu šeří, bez korekce špatně odhaduji prostor.

I proto se Kostelecký v posledních letech intenzivně věnuje zlepšování zraku a neurovizuálnímu tréninku. Má totiž zrakovou vadu. „Mám trošku dioptrie a zároveň cylindry. U střílení se to projevuje tak, že když není úplně moc světla, hůř vidím. Nejhorší jsou pro mě přechody, kdy se trochu šeří, bez korekce špatně odhaduji prostor.“

Nové čočky otevřely jiný svět

Pekingu 2008 slavil olympijské zlato v disciplíně trap v dešti ve speciálních střeleckých brýlích. Jenže s nimi není střelba ideální. „Člověk musí být velmi přesný při založení zbraně, aby si s brýlemi nepohnul. Když prší nebo když se vám brýle zamlží, je tam spousta problémů.“

V 45 letech se chystá na šesté olympijské hry a nechce nic podcenit. Dodnes ho totiž mrzí čtvrté místo na olympijských hrách v Riu 2016. „Kdybych tehdy měl speciální čočky jako dnes, mohlo to dopadnout o něco lépe,“ míní.

David Kostelecký
12. 05. 1975, Brno
Sportovní střelba
Počet zlatých medailí
1
Počet stříbrných medailí
1

Do očí si vkládá pevné čočky, které jsou vyrobené přesně pro něj. „I díky Českému olympijskému výboru jsem se mohl vydat do Švýcarska do speciální firmy, která mi udělala čočky na míru. Zjednodušeně vám oskenují oko a vyrobí čočky, které se nepohybují, jsou hodně komfortní. Když jsem si je poprvé nasadil, byl to úplně jiný svět. Do půl roku se mi podařilo vyhrát mistrovství Evropy. Viděl jsem, že to funguje, a v podstatě jsem se tím omladil.“

Ale ani samotné čočky mu nestačí. V přípravě je velmi precizní, a tak jde ještě dál. „V dnešní době oči dostávají strašně zabrat. Používáme mobily, tablety a obrazovky ve větší míře než dřív. A tím, jak člověk stárne, oči slábnou. Přitom se pohybují pomocí svalů, které fungují na stejném principu jako třeba biceps nebo triceps, takže jsou na to cvičení.“

Proto využívá servisní služby v rámci projektu Podpory olympijské přípravy Českého olympijského výboru a v Brně dochází k neurovizuálnímu optometristovi Tomáši Pospíchalovi, který mu pomáhá s nastavením zrakového tréninku.

Pavučina ukáže, co lze zlepšit

Na speciálním přístroji absolvuje testy, které ukazují, jak dokážou spolupracovat oči, mozek a tělo. V jednom cvičení například s pomocí 3D brýlí určuje, které kolečko vystupuje do popředí. V jiném musí „chytat“ blikající zelená kolečka, a naopak na červená nesmí sáhnout. Další úkol testuje krátkodobou paměť. Řeší se postřeh, koordinace, motorika, reakce. Výsledná mapa v podobě pavučiny pak prozradí, jak na tom je a kde lze udělat pokroky.

David Kostelecký – V šestačtyřiceti na šestou olympiádu
(13:21)

V tréninku se pak využívají například zatmívací brýle nebo třeba čtení s „flipperem“, díky kterému musejí oči rychle přeostřovat z blízka na dálku. Stejně jako u dalších součástí přípravy platí, že i neurovizuální trénink směřuje k vrcholu sezony, tedy olympijským hrám.

„Když se tréninku věnuji měsíc intenzivně, můžu si pak dát dva týdny pauzu. A když se k tomu vrátím, dávám rekordy v některých činnostech. Je dobré si dopřát i nějaký odpočinek. Ale ačkoli mám tu hlavní práci za sebou, sám v sobě už to mám nastavené tak, že když netrénuji, jsem z toho nervózní a vrhnu se na to. Zrak mám na nejlepší úrovni, na jaké jsem kdy byl. Pokud chci být konkurenceschopný, musím to nahrazovat chytřejším tréninkem, abych přizpůsobil střílení věku,“ říká Kostelecký, vítěz Evropských her v roce 2019 v Minsku, kde vybojoval místo pro olympijské hry v Tokiu. A na těch bude chtít znovu uspět.

líbil se ti článek?