Takhle jsme byli úspěšní! Podívejte se na historický vývoj zisku medailí ze ZOH

Takhle jsme byli úspěšní! Podívejte se na historický vývoj zisku medailí ze ZOH

Peking 2022
Peking 2022
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Už 56 medailí vybojovali českoslovenští a čeští sportovci v historii zimních olympijských her. Největší žně proběhly na posledních dvou akcích, a to možná i díky stále rostoucímu počtu nominovaných. Před čtyřmi lety dovezlo 95 českých hrdinů z korejského Pchjongčchangu sedm cenných kovů, v roce 2014 vyrazilo do ruského Soči 88 statečných a vrátilo se dokonce s osmi medailemi. Jak se povede rekordní stočtrnáctičlenné výpravě letos?

Českoslovenští a čeští sportovci zanechali v téměř stoleté historii zimních olympijských her nesmazatelnou stopu. Těmi nejúspěšnějšími jsou se šesti medailemi rychlobruslařka Martina Sáblíková a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, čtyři placky vydřel legendární hokejista Jiří Holík. Ale víte, kdo byl vůbec naším prvním medailistou?

Na první zimní olympiádu vyslalo Československo v roce 1924 do Chamonix 27 sportovců, nikdo z nich se však ve Francii na stupně vítězů nedostal. Radovali jsme se až o čtyři roky později díky Rudolfovi Burkertovi, který ve švýcarském Svatém Mořici získal bronz ve skoku na lyžích. V roce 1932 vyšla československá „expedice“ znovu naprázdno, k čemuž asi přispělo také to, že do amerického Lake Placid zamířilo pouhých šest sportovců. Šlo vůbec o nejmenší tým v historii. Na stejném místě jako Burkert uspěli i stříbrní hokejisté, ale až za dalších dvacet let po něm.

Začátky byly jinak poměrně neplodné. První olympiádou, na níž tehdejší Československo dosáhlo na více medailí (celkem 4), byl až rok 1968. Díky létajícímu skokanovi na lyžích Jiřímu Raškovi to rovnou cinklo i zlatě (vyskákal si i stříbro)! Do francouzského Grenbolu tehdy odcestovalo 48 sportovců. Další zlato se povedlo hned na příštích hrách v japonském Sapporu, kde se zaskvěl krasobruslař Ondrej Nepela. Nezapomenutelné výkony předváděli na olympijských hrách také lední hokejisté.

Gabriela Soukalová – Nakonec přeci jen mistryní světa
(16:31)

Jejich bilance byla úchvatná: 1964 – bronz, 1968 – stříbro, 1972 – bronz, 1976 – stříbro, 1984 – stříbro, 1992 – bronz. Jen na samotný na vrchol se československé výběry nikdy neprostřílely. Povedlo se to až na „Turnaji století“ v roce 1998 v Naganu, kterého se účastnily největší hvězdy NHL. V Japonsku svou bohatou sbírku započala ziskem stříbra a bronzu také Kateřina Neumannová. Od té doby vozili čeští sportovci zlaté medaile pravidelně.

V americkém Salt Lake City ohromil svět svým trojným saltem s pěti vruty akrobatický lyžař Aleš Valenta, v roce 2006 v italském Turíně, na svých pátých a poslední olympijských hrách, brala vytoužené zlato v závodě na 30 km Neumannová. O čtyři roky později ve Vancouveru poprvé rozkmitala svoje zázračné nohy rychlobruslařka Martina Sáblíková: výsledkem byly triumfy v závodech na 3000 a 5000 metrů a bronz z patnáctistovky. Nic podobného se dosud žádnému českému sportovci nebo sportovkyni nepovedlo.

Co MILUJE Ester Ledecká? | Zlatý dotazník olympijské hrdinky
(2:18)

Nejzdárnější olympiádou byla ale ta v Soči 2014, v němž česká vlajka vystoupala celkem osmkrát. Ve svých turbojízdách v Rusku pokračovala Sáblíková, když znovu ovládla pětku a na trojce si vyjela stříbro. Zlatý příběh zažila i snowboardistka Eva Samková. Zbylých pět blyštivých trofejí získali biatlonisté, Ondřej Moravec dokonce hned tři.

No a blížíme se do cíle. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu svět šokovala Ester Ledecká. Vyhrála totiž dvě zlaté medaile ve dvou kompletně odlišných disciplínách, což se v historii nikomu jinému na ZOH nepodařilo. Fantastické bylo zejména její vítězství v lyžařském Super-G, o týden později podle očekávání dominovala v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Svou rekordní šestou olympijskou medailí si v Koreji zajistila „nesmrtelnost“ Martina Sáblíková (stříbro na 5000 m). Dohromady čeští olympionici přivezli z Korejského poloostrova sedm medailí. Jak zaválí letos?

líbil se ti článek?