Před 85 lety nás opustil zakladatel MOV a tvůrce pěti kruhů Pierre de Coubertin

Před 85 lety nás opustil zakladatel MOV a tvůrce pěti kruhů Pierre de Coubertin

MOV
MOV
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Byl to renesanční člověk. Pierre de Coubertin stál za myšlenkou obnovení starověkých sportovních her, které se konaly v řecké Olympii. Svůj nápad si nakonec prosadil a díky francouzskému pedagogovi se pravidelně koná největší sportovní svátek. A to není vše!

Na Nový rok 1863 se v Paříži narodil Pierre de Coubertin, zakladatel moderního olympijského hnutí, autor hesla „Rychleji, výše, silněji“ a symbolu pěti kruhů. Jeho rodiči byli Charles Louis de Frédy, jehož předci přišli do Francie počátkem 16. století spolu s králem Františkem I., a Agatha-Gabrielle de Mirville de Coubertin ze starého normandského rodu.

Šlechtický původ však Pierrovi nevadil, aby se zabýval pedagogikou. Po vzoru anglického školství kladl ve své reformě velký důraz na tělesnou výchovu a v ní zejména na moderní sport. Inspirován hrami v anglickém Much Wenlocku a archeologickými objevy ve starověké Olympii přišel s návrhem na obnovení olympijských her.

TOP: 4 olympijské mýty
(2:32)

První pokus v listopadu 1892 v rámci francouzských sportovních klubů mu sice nevyšel, ale Coubertin se nevzdával. Využil kongresu pro amatérské otázky, který pořádal v Paříži v červnu 1894, a na něm přednesl svůj návrh na mezinárodním fóru.

Výsledek byl nečekaný, „helénismem prosycení“ delegáti mu nejen schválili všechny jeho návrhy – obnovení olympijských her, jejich program na základě moderního sportu, ustavení Mezinárodního olympijského výboru – ale v mnohém ho předešli – například odmítli čekat s první novodobou olympiádou až na rok 1900 a rozhodli o hrách už v roce 1896.

Po úspěchu prvních olympijských her musel Coubertin strpět nedůstojný charakter her v Paříži 1900 a v Saint Louis 1904, kdy byl jen přívěskem světových výstav. Dočkal se teprve v Londýně 1908 a ve Stockholmu 1912, kde olympijské hry probíhaly v duchu, který jim přisoudil a podle jeho představ v důstojném prostředí.

Coubertin stál v čele Mezinárodního olympijského výboru v letech 1896-1925, předtím působil jako jeho generální sekretář. Byl autorem olympijského protokolu, ceremoniálů zahájení i zakončení her či oceňování nejlepších sportovců, vytvořil olympijskou vlajku, symbol pěti kruhů i heslo „Rychleji, výše, silněji“. S působením v mezinárodním olympijském hnutí se rozloučil na zasedání MOV v Praze v roce 1925.

Zemřel 2. září 1937 v Ženevě. Pochován byl v Lausanne, jeho srdce však bylo uloženo ve starověké Olympii.

líbil se ti článek?