Přindiš, Paulová a Rushton! Komise sportovců ČOV vítá nové tváře

Přindiš, Paulová a Rushton! Komise sportovců ČOV vítá nové tváře

Komise sportovců
Komise sportovců
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Mistr světa ve vodním slalomu, šestá z olympijských her v Pekingu 2022 nebo trojnásobná účastnice olympijských her v plavání aneb kajakář Vít Přindiš, curlerka Zuzana Paulová a plavkyně Simona Rushton (Baumrtová) jsou nově členy Komise sportovců Českého olympijského výboru.

„S volbou bych byla spokojená, ať by dopadla jakkoliv. Tohle je vůle sportovců. Vítka Přindiše znám zatím víc než holky, ale těším se na spolupráci se všemi,“ říká Nikol Kučerová, předsedkyně Komise sportovců a někdejší skicrossařka. „Jediné očekávání, které od nich mám, je, aby byli aktivní. Mám ráda, když se zapojují do věcí, které se právě dějí. Věřím taky, že společně budeme parta, která je schopná se rozhodnout a dělat věci, které dávají smysl.“

Chuť více se angažovat ve sportovním prostředí si s sebou přináší vodní slalomář Přindiš. „Je to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl kandidovat. Celý život se ve sportu pohybuji a teď se chci pokusit pomoct dalším sportovcům na cestě za jejich sny,“ vysvětlil mistr světa z roku 2022. „Také se rád naučím nové věci, což přesně doufám, že mi práce v komisi přinese.“

Je nesmírně důležité řešit poznatky sportovců, aby se sport mohl posouvat dopředu.

Curlerka Paulová, která na olympijských hrách v Pekingu 2022 vybojovala se svým manželem Tomášem šesté místo v mixu, je poctěna přízní sportovců, kteří ji do komise zvolili. „Moc se těším na rozšíření obzorů, které účast v komisi nabízí a doufám, že se mi podaří být jejím aktivním a užitečným členem,“ věří. „V komisi chci být převážně hlasem méně zavedených sportů a disciplín, protože vím, že sportovci z těchto odvětví můžou řešit zcela jiné problémy než sportovci ze zavedených sportů.“

Simona Rusthon by ráda napomohla vylepšit podmínky českých sportovců. „Pomoct co nejvíce rozvíjet sport, a to nejen na nejvyšších, profesionálních místech, ale dát možnost sportovat většině. Jsem předsedkyní komise sportovců ČSPS, proto vím, že je nesmírně důležité řešit poznatky sportovců, aby se sport mohl posouvat dopředu,“ vysvětluje bývalá plavkyně.

„Ráda bych se také více zapojila do projektu Duální kariéra, protože to je velmi důležité téma - umět se rozloučit se sportem a současně být schopen najít si zaměstnání, které by již bývalé sportovce naplňovalo,“ doplňuje. „Přála bych si, aby naše poznatky a názory byly vyššími místy vyslyšeny a následně zrealizovány. Věřím, že i jen pouhá zmínka bude vést alespoň k zamyšlení se nad problémem.“

Komise sportovců se aktivně podílí na chodu Českého olympijského výboru prostřednictvím svých zástupců v Plénu ČOV a Výkonném výboru ČOV.  Reprezentuje a podporuje sportovce, snaží se chránit jejich práva a oprávněné zájmy v rámci ČOV. Působí například také jako prostředník pro sdílení informací a obousměrné komunikace mezi sportovci a vedením ČOV či zastává poradní roli v otázkách potřeb sportovců během konání olympijských, Světových nebo Evropských her.

Dále se spoluprací s ombudsmanem ČOV podílí na prevenci a řešení negativní jevů ve sportu  – šikany či zneužívání. Spolupracuje s programem Duální kariéry, jehož součástí je také studium Sportovní diplomacie. Členové svou účastí na mezinárodních fórech komisí sportovců zastupují české sportovce i v zahraničí. Komise ještě organizuje předávání Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského a jiné akce pro sportovce. Usiluje o vytvoření komunity sportovců, jejich spolupráci a vzájemnou inspiraci.

líbil se ti článek?